den 29 juni 2017
Dagens namn: Peter, Petra
Orsa kommun - helt enkelt!
Kontakta oss

Orsa kulturhus & bibliotek
Tel 0250 - 55 22 61
Postadress: Box 23, 794 21 Orsa
Besöksadress: Kung Gustavs väg 1, 794 30 Orsa
Email: biblioteket@orsa.se

 

 

 
Kontakta oss
Orsa kommun bildarkiv
Tel 0250 - 55 22 65
Postadress: Box 23, 794 21 Orsa
Besöksadress: Kung Gustavs väg 1, 794 30 Orsa
Email: bildarkivet@orsa.se
 
Kulturförvaltningen
Kulturförvaltningen / 2015-09-23
Kommande/pågående utställningar

Kulturkontoret

Bibliotek, utställningsverksamhet och offentlig utsmyckning, bildarkiv, evenemang för barn, unga och vuxna, stöd och bidrag till föreningar  och studieförbund är några av kulturkontorets uppgifter.

Här hittar du bibliotekets hemsida.

Öppettider Orsa kulturhus & bibliotek
Måndag-torsdag             10.00-18.00                               
Fredag                          10.00-16.00


Vi som arbetar på biblioteket

Erik Nilsson (vuxenbibliotekarie)
Telefon: 0250-55 22 71
E-post: erik.nilsson@orsa.se

Gunhild Bergquist (barn- och ungdomsbibliotekarie)
Telefon: 0250-55 22 62
E-post: gunhild.bergquist@orsa.se
 
Ann-Catrin Hallstensson (biblioteksassistent). 
Telefon: 0250-55 21 65
Cathrin Stanford (informatör, kultur/biblioteksassistent, bildarkivet)
Telefon: 0250-55 22 65
E-post: cathrin.stanford@orsa.se

Katarina Nises (assistent)
Telefon: 0250-55 22 67
E-post: katarina.nises@orsa.se

Kristina Klockar (kultursamordnare)
Telefon: 0250-55 22 66
E-post: kristina.klockar@orsa.se                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     
 På skolbiblioteken                                                                                                
Catarina Alfredsson (skolbibliotekarie)
Telefon: 0250-55 22 39 (Orsaskolan)
E-post: catarina.alfredsson@orsa.se
 
Senast ändrad den 4 juli 2016
Sidan underhålls med webKontroll från Daladatorer